Raiskuma labumu darītava

Mēs radām dabīgus, latviskus produktus!

Noslēdzies projekts "Gaujas Nacionālā parka reģiona tūrisma iespēju popularizēšana Eiropas valstīs"

Gaujas Nacionālā parka tūrisma biedrība sadarbībā ar Zemnieku saimniecību “Ieviņas”, Zemnieku saimnicibu “Indrāni”, SIA “Raiskuma labumu darītava”un SIA “Gusts Apinis” 2019. gadā uzsāka realizēt Lauku Atbalsta Dienesta līdzfinansēto projektu “Gaujas Nacionālā parka reģiona tūrisma iespēju popularizēšana Eiropas valstīs”.

Projekta ietvaros paredzējām izveidot sadarbību starp lauku tūrisma pakalpojumu sniedzējiem Vidzemē kā arī izveidot brošūras. Šīs brošūras apkopo 27 lauku tūrisma pakalpojumu sniedzējus, kuri labprāt uzņem gan vietējos gan ārvalstu viesus.

Lai popularizētu šos pakalpojumus 2020. gada vasarā projekta ietvaros bija paredzēti braucieni uz Eiropas valstīm – Somiju, Zviedriju, Nīderlandi un Vāciju, lai prezentētu Latvijas labumus un izplatītu izveidotās brošūras. Diemžēl pandēmija ieviesa savas korekcijas un šo aktivitāti realizēt nebija iespējams.

Lai mērķvalstu tūristi tiktu informēti par mūsu piedāvājumu, brošūras izsūtījām ar piegādes kompānijām un sadarbojoties ar Niderlandes un Vācijas aģentūrām, izplatījām brošūras Nīderlandē un Vācijā.

Lai arī neparedzētu notikumu rezultātā nevarējām realizēt projektu tā, kā bijām iecerējuši, mums ir pieejamas brošūras un esam iemācījušies sadarboties, lai turpmāk realizētu jaunus projektus un sadarbības.

Projekta brošūra ir pieejama šeit.

Dalība LAD projektā

Pirmsākumi

Raiskums ietilpis senā Straupes pils novadā. Raiskuma ciems pirmo reizi hronikās minēts 1350.g., piederējis pie Augstrozes pils.

1458 - 1688

Raiskuma muiža

Dokumentos parādās Raiskuma pagasts un DA no ezera izveidojas Raiskuma muiža (1683.g.). No pirmsākumiem līdz 1688.g. tā ir Mazstraupes Rozenu dzimtas īpašumā.

1815

Oto fon Fegezaks

Gadu gaitā muižai ir vairāki īpašnieki, līdz 1815.g. muižu nopērk izsolē (par 32 500 zelta rubļiem) augstākās tiesas asesors, vēlākais landrāts Oto fon Fegezaks

1857 - 1880

Raiskuma krogs

Fegzaki pie Gaujas uzcēla Raiskuma krogu (1857), kurā tiek darīts alus. Blakus krogam atrodas avots. Avots iztek no klintīm. Tā ūdens ir tik labs, ka Fegezaks pat liek to vest uz muižu dzeršanai.

 

Vēlāk uzceļ arī skolas namu pie ezera (1863), kapsētu (1880), tiesas namu (1877) un skolu (1878) ar kūtīm un riju. Fegezaki ļoti labi attiecas pret zemniekiem (koris, skološana), līdz ar to Raiskumam iet garām arī zemnieku nemieri.

20. gs.

Pēc zemes reformas 20. un 30. gados muižas telpās iekārto mežsaimniecības skolu. Padomju laikā, 1944. g., tā pārtop par armijas slimnīcu. 1957. gadā ēka kļūst par Raiskuma sanatorijas skolu un internātu bērniem. 1965. g., kad skolai uzceļ jaunu korpusu, muižas ēka kalpo kā pasts un pedagogu dzīvojamā māja.

No visām ēkām labi saglabājusies apjomīgā klēts. Celta 1905.g. Šajā ēkā padomju gados iekārtotas kolhoza mehāniskās darbnīcas. Pēc atmodas darbojusies maiznīca "Doniņa".

2015

Raiskuma labumu darītava

Darbību uzsāk "Raiskuma labumu darītava". Turpinot Fegezaku labās tradīcijas, sākumā notiek alus darīšana, vēlāk arī maizes cepšana un gaļas kūpināšana.

Meklējiet veikalos

99 Veikalos
 100 Gadu vēsture
20 Dažādi produkti
 45 Dienas gatavināts